Czy lustro może zmienić charakter całego pomieszczenia? Poradnik aranżacyjny

Lustrom przypisujemy często funkcję wyłącznie praktyczną, traktujemy je jako przedmioty, w których możemy zobaczyć swoje odbicie i sprawdzić, jak wyglądamy. Jednak oprócz tej ważnej roli, lustra mają duży wpływ na wystrój wnętrza. Umiejętnie wykorzystane ozdobią, a także optycznie powiększą przedpokój, łazienkę, a także sypialnię i salon. Jak wykorzystać lustra w aranżacji wnętrz?

Lustro niezbędne w przedpokoju i w łazience

Praktyczna funkcja lustra w przedpokoju jest nie do zastąpienia. Zwykle ustawiamy tam duże, prostokątne zwierciadła, aby móc sprawdzić przed wyjściem wygląd całej sylwetki. Nie tylko z tego powodu staramy się, by lustro w przedpokoju było duże. Powiększa ono optycznie pomieszczenie. Dzięki niemu przedpokój, który zwykle jest długi i wąski, staje się wizualnie bardziej przestronny. Aby efekt był odpowiedni, przestrzeń naprzeciw lustra musi być jasna i uporządkowana.

Również w łazience odpowiednio wykorzystane lustro optycznie powiększy wnętrze. Najlepiej usytuować je naprzeciwko okna, wtedy odbija więcej światła i efekt przestronnego pomieszczenia będzie jeszcze wyraźniejszy. Dobrze oświetlone lustro ułatwia także wykonywanie codziennych zabiegów kosmetycznych.

Lustro łazienkowe może być wbudowane w płytki lub stanowić część szafki. Można także zawiesić taflę na ścianie. Do nowoczesnej łazienki pasować będzie zwierciadło bez ramy lub z ramą o nietypowym kształcie, a do klasycznej – lustro w zwykłej, prostej ramie.

Zabawa lustrami w sypialni i salonie

W sypialni i salonie lustro może być istotnym elementem aranżacji i dekoracją. Ciekawy efekt daje umieszczenie dwóch dużych luster naprzeciwko siebie, zawieszenie ich nad łóżkiem lub oparcie lustra o ścianę. Lustro można nakierować na okno, wtedy wnętrze wydaje się jaśniejsze i przestronniejsze lub na jakiś ciekawy przedmiot, obraz lub grafikę, które chcemy zdublować.

W sypialni można także postawić szafę z lustrzanymi drzwiami. Pokój wyda się większy, gdy lustrzana szafa będzie stała naprzeciw łóżka. Jeśli skierujemy ją w stronę okna, dzienne światło zostanie dobrze wykorzystane, a pokój dobrze doświetlony.

Piękną ozdobą wnętrza, podkreślającą jego styl może być rama lustra. Drewniana, z widocznymi sękami i spękaniami wkomponuje się w klimat rustykalny, a bogato zdobiona w styl glamour. Lustro w prostej, białej lub czarnej cienkiej ramie pasuje do aranżacji nowoczesnej i skandynawskiej, a styl klasyczny podkreśli tradycyjna, klasyczna ramka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here