Jak zadbać o powietrze dobrej jakości w domu?

Czyste powietrze w domu to nie tylko gwarancja dobrego samopoczucia, ale także recepta na poprawę stanu zdrowia, zwłaszcza w przypadku osób zmagających się z chorobami układu oddechowego. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości oczyszczacza powietrza możemy skutecznie pozbyć się różnego typu pyłów, alergenów i drobnoustrojów, które na co dzień wdychamy. Czym się kierować, wybierając oczyszczacz powietrza?

Oczyszczanie powietrza w domu – dlaczego to tak ważne?

Jakość powietrza w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. Ilość zanieczyszczeń drastycznie wzrasta zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy mamy do czynienia z tzw. niską emisją. Określenie to odnosi się do emisji szkodliwych pyłów i gazów pochodzących z przestarzałych domowych instalacji grzewczych oraz kotłowni, a także transportu spalinowego. Odpowiada ona za powstawanie smogu, przyczyniającego się do rozwoju zagrażających życiu chorób układu krążenia oraz układu oddechowego. Najbardziej podatne na ich rozwój są dzieci i osoby starsze.

Zanieczyszczenia będące produktem spalania to jednak nie jedyny problem. Niezależnie od pory roku, w pomieszczeniach zamkniętych, w których spędzamy większość naszego czasu, zagrożeniem są także bakterie, wirusy, grzyby, cząsteczki kurzu i sierści, które dostają się do naszych płuc. Od wiosny do późnej jesieni dodatkowym czynnikiem wpływającym na komfort życia wielu osób są także alergeny.

Oddychanie powietrzem złej jakości w ogromnym stopniu wpływa na nasze samopoczucie. Pojawiają się nawracające bóle głowy, senność, rozdrażnienie. Udowodniono także związek pomiędzy poziomem czystości powietrza a odpornością – im jego jakość jest gorsza, tym większa skłonność do infekcji.

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na czyste powietrze w domu jest zastosowanie odpowiednio dobranego oczyszczacza.

Szukasz dobrego oczyszcza powietrza w atrakcyjnej cenie? Sprawdź na https://esklep.brandvital.eu/produkty/sprzet-i-srodki-pomocnicze/elektromedycyna/oczyszczacze-powietrza,2,441

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza to urządzenia zaopatrzone w specjalne filtry, wyłapujące różnego typu drobiny obecne w zasysanym powietrzu, których wdychanie jest dla nas szkodliwe. Po wielostopniowym przefiltrowaniu, czyste powietrze jest oddawane z powrotem do otoczenia. O tym, jakie zanieczyszczenia są eliminowane, decyduje rodzaj zastosowanych elementów filtrujących.

Dobry oczyszczacz powietrza powinien posiadać filtr HEPA cechujący się bardzo wysoką skutecznością działania (zatrzymuje niemal sto procent cząstek o wielkości 0,3 µm, dlatego wykorzystywany jest w pomieszczeniach o podwyższonych wymogach względem czystości powietrza, np. salach operacyjnych). Ważna jest również obecność filtra wstępnego, który działa jak sito, usuwając największe zanieczyszczenia, oraz filtra węglowego odpowiedzialnego za eliminację nieprzyjemnych zapachów. Przed zakupem oczyszczacza, warto zapoznać się nie tylko z rodzajem zastosowanych filtrów, ale także z zaleceniami dotyczącymi okresów wymiany.

Oczyszczanie powietrza będzie zachodziło efektywnie pod warunkiem, że wybierzemy urządzenie dostosowane do powierzchni, w której ma pracować. To kolejne kryterium, które należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jaki oczyszczasz powietrza wybrać. Wydajność określana jest przez producentów w metrach kwadratowych i dotyczy najczęściej pomieszczeń o standardowej wysokości wynoszącej 2.5 metra. Warto zaopatrzyć się w kilka oczyszczaczy i rozstawić je w różnych miejscach w domu czy mieszkaniu. Pamiętajmy, że powietrze podlega ciągłemu ruchowi, dlatego oczyszczanie powietrza tylko w jednym pomieszczeniu może mijać się z celem.

Sprawdźmy również poziom generowanego hałasu – optymalnie, by nie przekraczał on 40 dB.

Zastanówmy się także, jakie funkcje dodatkowe mogą okazać się przydatne. Do wyboru mamy m.in.:

  • funkcję jonizacji powietrza,
  • możliwość dodatkowego oczyszczania powietrza poprzez promieniowanie ultrafioletowe,
  • funkcję automatyki pozwalającej na dostosowanie działania urządzenia do powietrza w pomieszczeniu,
  • wskaźniki wymiany filtrów,
  • obecność trybu nocnego z przyciemnianym panelem,
  • oświetlony panel obsługi.

Na rynku dostępne są również oczyszczacze powietrza z nawilżaczem, które warto wybrać, jeśli zmagamy się z problemem suchego powietrza.

W oczyszczacz powietrza najlepiej zaopatrzyć się w sklepie medycznym, oferującym sprzęty renomowanych producentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here