Malowanie ścian – poradnik krok po kroku

Od czego zacząć przy malowaniu ścian?

Bardzo ważną rzeczą przy malowaniu ścian jest zabezpieczenie mebli, kontaktów, lamp, gniazdek elektrycznych, listw podłogowych. To, co nie jest zbyt ciężkie, najlepiej wynieść do innego pomieszczenia, natomiast sprzęt RTV najbezpieczniej będzie przenieść na środek pokoju, aby nie uległ ewentualnemu uszkodzeniu. Należałoby tak samo postąpić z meblami, których nie jesteśmy w stanie wynieść z pomieszczenia- je również powinniśmy przenieść lub przesunąć na środek pokoju. Podłogę zabezpieczamy folią.

Jak przygotować ściany do malowania?

Przed rozpoczęciem malowania należy odkurzyć ściany. Powinniśmy również umyć nasze ściany, zanim przystąpimy do malowania. Najlepszą opcją będzie użycie wilgotnej gąbki. Oczywiście powinniśmy często ją płukać, żeby nie roznosić po ścianach pozostałego na niej brudu.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, jak na naszych ścianach trzyma się stara farba- sprawdzenie jej przyczepności. Od tego zależy, czy nowo naniesiona farba będzie dobrze wyglądać. W tym celu należy przykleić kawałek taśmy malarskiej do ściany, najlepiej w mało widocznym  miejscu, a następnie energicznie go oderwać. Gdy na kawałku taśmy pozostanie stara farba, która oderwała się od ściany, należy wzmocnić ścianę. Możemy to zrobić poprzez zagruntowanie. W przypadku, gdy ściany są bardzo nierówne, możemy je wzmocnić płytą karton gips lub użyć gładzi gipsowej.

Jak przystąpić do malowania?

Gdy nasze ściany będą już równe, grunt całkowicie wyschnięty, możemy w końcu przystąpić do malowania. Oczywistą rzeczą jest, że powinniśmy używać farby, którą wybraliśmy, w temperaturze pokojowej. Nie powinniśmy też zbytnio spieszyć się ze schnięciem farby- zbyt intensywne wietrzenie sprawi, że równomierne nakładanie farby będzie o wiele trudniejsze. Musimy pamiętać, że malujemy od góry do dołu- wobec tego zaczynamy od sufitu. Jeśli chodzi o miejsca, w których znajdują się okna, trzeba pamiętać o zasadzie malowania od okna do przeciwległej ściany. W miejscach, w których sufit łączy się ze ścianą , warto użyć mniejszego wałka lub pędzelka, aby dokładniej rozprowadzić farbę. Po nałożeniu oraz wyschnięciu pierwszej warstwy, drugą warstwę powinniśmy nakładać w przeciwnym kierunku, aby zmniejszyć ryzyko powstawania smug.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here