Jaki telewizor kupić?

Telewizor

Telewizor jest urządzeniem, które posiada większość gospodarstw domowych. Obecne modele dają możliwość oglądania nie tylko programów antenowych, ale również seriali i filmów z serwisów internetowych. Dają możliwość grania na konsoli, czy podłączenia pamięci zewnętrznej.

Najpopularniejsze telewizory, na chwilę obecną, to te z ekranami LCD lub OLED. Wyświetlają one obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD i Full HD. Często wyposażone są w system Smart TV.

Rozmiar telewizora i jego wygląd również ma wiele opcji. Znaleźć można telewizory z ekranem zakrzywionym i prostym. Krzywizna ekranu dopasowana jest do naturalnej krzywizny oka, co pozwala lepiej zanurzyć się w oglądaniu telewizji. Działa to jednak tylko wtedy, gdy telewizor ustawiony jest dokładnie naprzeciwko widza, w odpowiedniej odległości. Osoba siedząca na kanapie raczej już nie dozna takiego wizualnego efektu, jak ta siedząca bliżej. Więc jeśli odbiornik telewizyjny ogląda się z pewnej odległości (kanapy czy fotela), lepiej wybrać model z ekranem płaskim.

Rodzaje wyświetlaczy:

  • Telewizor OLED

Gwarantuje wierne odwzorowanie kolorów, idealnej czerni i głębokiego kontrastu. Korzysta z diody organicznej LED, a każda z nich samodzielnie emituje światło, poprawiając znacznie kontrast. Niestety za taką funkcję trzeba zapłacić nawet kilka razy więcej, niż za LCD. Telewizory z OLED, można zakupić tylko w dużych rozmiarach- od 55 cali w górę.

  • Telewizor LED/ LCD

Najczęściej stosowana technologia. Starsza i dużo tańsza. Odbiorniki te cechuje jaśniejsza czerń i niższy kontrast. Posiadają panel LCD z podświetlanymi diodami LED oraz dają możliwość degradacji pod kątem kolorów. Telewizory te nie mają ograniczeń w wielkości ekranów.

  • 3. Telewizor QLED

Model LCD, który oferuje lepsze kolory i ich jakość, a także dźwięk. Najczęściej stosowane w telewizorach Samsung. Pomijając nazwę, bardziej zbliżony jest do LCD.

Rozdzielczość

Dzięki wyższej rozdzielczości, obraz jest bogatszy. Nie jest prawdą jednak, że najlepiej wybierać odbiornik o najwyższej rozdzielczości. Sygnał telewizyjny na chwilę obecną nadawany jest w UltraHD, co oznacza, że taka jakość obrazu gorzej wyglądać będzie w odbiornikach z 4K, niż w HD Ready. Jeśli telewizor ma być tylko do oglądania programów, spokojnie można wybrać te z niższej półki.

  • Telewizor HD Ready- posiada rozdzielczość 1355×768 pikseli
  • Telewizor Full HD- posiada rozdzielczość 1920×1080 pikseli
  • Telewizor UltraHD- posiada rozdzielczość 3840×2160 pikseli

Do gier na konsoli, bądź oglądania filmów w jakości UltraHD, zdecydowanie lepiej wybrać telewizor 4K, który daje bardziej szczegółowy obraz. Zobacz jaki telewizor do 2000 zł kupić tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here