Strona głównaNARZĘDZIAJak ułatwić sobie pracę w małym warsztacie stolarskim?

Jak ułatwić sobie pracę w małym warsztacie stolarskim?

Coraz więcej osób hobbystycznie zajmuje się obróbką drewna. Jest to ciekawe zajęcie, zwłaszcza, że samodzielnie można wystrugać z niego wiele rzeczy, a potem z dumą prezentować czy rozdawać innym. Warsztat może posłużyć do wykonania niewielkich mebli, zabawek, ale i dekoracji. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak ułatwić sobie pracę w małym warsztacie stolarskim?

Po pierwsze: postaw na półki ścienne i wieszaki na podstawowe akcesoria

Na pewno wykonując meble czy zabawki wszystko trzeba mieć pod ręką. Czasami łączy się też drewno z innymi materiałami, np. tworząc namiot tipi dla dziecka. Jeśli powierzchnia wykonana jest z plandeki z tworzywa sztucznego i uległa ona uszkodzeniu, to świetnie sprawdzi się szybka zszywarka do plastiku. Dlatego mimo że nie jest ona podstawowym narzędziem stolarskim, to jednak może znaleźć się na półkach ściennych. Wieszaki będą z kolei wypełnione podstawowymi akcesoriami. Będą wśród nich różnego rodzaju dłuta, młotki, a także frezarki czy wykrawarki do drewna. Zszywarka do plastiku przyda się, np. gdy zdecydujesz się wykonywać leżaki na drewnianych stelażach do ogrodu. Jeśli powierzchnia do leżenia to tworzywo sztuczne to materiał można połączyć właśnie za pomocą tego urządzenia. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu akcesoriów nie będziesz poszukiwać długo narzędzia, którego aktualnie potrzebujesz.

Po drugie: zadbaj o duży i ergonomiczny stół roboczy z imadłem

Bez wątpienia w małym warsztacie stolarskim musi znaleźć się stół i to właśnie ten element zajmie najwięcej miejsca. Powinien zapewniać wygodę pracy, zarówno szlifowania, jak i obróbki powierzchni drewna w postaci frezów czy olejowania. Stół roboczy powinien mieć idealnie gładką strukturę. Ergonomię pracy zagwarantuje obecność imadła. Dzięki niemu będzie można wygiąć elementy metalowe pod odpowiednim kątem, np. na wieszak ścienny. Tai element sprawdzi się również do przytrzymania kawałka drewna poddawanego akurat precyzyjnej obróbce. Stół może być dodatkowo wyposażony w szuflady. W małym warsztacie stolarskim zawsze trzeba mieć pod ręką czysty papier ścierny, choćby do szlifowania po wypełnianiu ubytków płynną żywicą. Ów papier ścierny może znajdować się w szufladzie stołu.

Po trzecie: pamiętaj o odpowiednim oświetleniu w warsztacie

Praca w warsztacie stolarskim niezależnie czy jest to hobby czy sposób na dodatkowy zarobek wymaga zastosowania odpowiedniego oświetlenia. Do dyspozycji stolarza powinno być zarówno oświetlenie czołowe, oświetlenie punktowe, jak i główne oświetlenie w warsztacie stolarskim. Dobrze sprawdzają się oczka LED. W warsztacie mogą znaleźć się również kinkiety. Jednak te ostatnie powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości. Generalnie rozmieszczenie mebli i akcesoriów ma ułatwiać, a nie utrudniać pracę w warsztacie stolarskim. Oświetlenie powinno być neutralne, gdyż ciepłe niezbyt dobrze nadaje się do pracy, zwłaszcza tej precyzyjnej. Zimne z kolei na dłuższą metę jest męczące. Istotne znaczenie ma dobór takich opraw i źródeł światła LED, by kąt padania światła był optymalny i nie tworzyły się cienie utrudniające pracę.

Po czwarte: zainwestuj w odpowiedni sprzęt taki jak pilarki, wyrzynarki czy wkrętarki

Warto zauważyć, że nawet jeśli stolarz dobrze posługuje się dłutem i młotkiem, to jednak potrzebne mu są elektronarzędzia, bo znacząco ułatwiają szybką i dokładną obróbkę drewna. Zatem należy sięgnąć zarówno po frezarki, pilarki, wyrzynarki, jak i wkrętarki. Te ostatnie umożliwią sprawne mocowanie choćby nóg krzeseł czy taboretów. Oczywiście trzeba dbać by sprzęt był zawsze sprawny. W przypadku wykorzystania stolarni do przygotowania drewnianych materiałów wykończeniowych na elewację sprawdzi się także grubościówka. Oczywiście ilość sprzętów jakie można zastosować w dużej mierze zależna jest od przestrzeni użytkowej. Przede wszystkim praca w stolarni musi być bezpieczna i powinny być zachowane ciągi komunikacyjne.

Wnętrze małego warsztatu należy aranżować zgodnie z zasadami ergonomii. Dobór odpowiednich narzędzi, a także zachowanie odpowiedniej, wolnej przestrzeni gwarantuje swobodę pracy i pozwala zachować precyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read