Hortensje ogrodowe – sadzenie, pielęgnacja, podlewanie

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa jest gatunkiem krzewu z rodziny hortensjowatych. Jej forma typowa pochodzi z południowej i wschodniej Azji. Uprawia się ją w różnych krajach na całym świecie. W naszym klimacie krzewy te rosną na wysokość dwóch metrów i kwitną od czerwca. Najładniejsze są odmiany, które tworzą kwiatowe kule o średnicy nawet 30cm. Pąki kwiatowe, choć zawiązują się pod koniec lata to łatwo przemarzają, dlatego często hortensje kwitną jesienią.

Kwiaty krzewu hortensji popularne są ze względu na to, że zmieniają swój kolor, w zależności od ziemni. Jeśli znajduje się tam glin i gleba jest kwaśna, wówczas kwiaty z różowych stają się niebieskie, a z czerwonych fioletowe. Jedynie biały kolor bez względu na rodzaj gleby, nie zmienia się.

Hortensje muszą być posadzone w miejscu ciepłym, zacisznym, z lekkim cieniem i dużą wilgotnością powietrza. Gleba powinna być przede wszystkim przepuszczalna, żyzna i bogata w próchnicę. Najważniejsze jest, żeby ziemia nie przesychała. Wiosną i latem konieczne jest zastosowanie nawozu do roślin kwasolubnych oraz ściółkowanie. Dzięki użyciu roztworu siarczanu glinu albo ałunu potasowego, można w łatwy sposób zakwasić glebę.

Na co zwrócić uwagę?

Nie zaleca się zraszania liści hortensji, ponieważ sprzyja to powstawaniu szarej pleśni. Jeśli już taka pleśń opanuje liście, koniecznym jest zniszczenie liści chorych i zastosowanie oprysków grzybobójczych. Nie wolno też zagęszczać krzewu, gdyż grozi to rozwojem chorób grzybowych, co objawia się brązowymi i żółtymi plamami na liściach.

Cięcie krzewów zaczyna się na początku czerwca, wówczas zeschnięte gałęzie przycina się do pąków zielonych lub tuż przy ziemi. Natomiast krzewy całkiem suche trzeba wykopać całkowicie. Kiedy temperatura spadnie poniżej zera, warto związać wszystkie pędy krzewu w snopek. Pomoże to wzajemnie osłaniać się pędom przed warunkami niekorzystnymi

Kwiaty hortensji w doniczkach są bardzo delikatne i trzeba chronić je przed wiatrem i mrozem. Kiedy na dworze temperatura jest niska, kwiaty te mogą zdobić mieszkania, bądź balkony. Trzeba pamiętać by miejsce było ciche i ciepłe. Wysadzić z doniczek można je dopiero wtedy, gdy ziemia w ogrodzie się nagrzeje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here