Zakup mieszkania – o czym warto pamiętać?

Kupno mieszkania to bardzo ważna sprawa i dlatego też decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych i istotnych sprawach. Dzięki temu zakup mieszkania będzie nie tylko łatwiejszy, ale także bezpieczniejszy.

Negocjacja ceny

Większość sprzedających na pierwszy rzut oka nie chce pozwolić na negocjację ceny, ponieważ jest w pełni przekonana o wyjątkowości swojego mieszkania. Dodatkowo oczywistym faktem, jest, że każdy sprzedający chce dostać za mieszkanie jak najwięcej. Jednak rynek mieszkań wtórnych jest dość nasycony i w związku z tym początkowa cena może znacznie różnić się od końcowej. Według agencji zajmujących się sprzedażą mieszkań od podstawowej ceny można utargować zwykle od 2 do 4%.

Dokładne obejrzenie mieszkania

Mieszkania, które dostępne są na rynku wtórnym, są w bardzo różnym standardzie. Można znaleźć zarówno mieszkania do kompletnego remontu, jak również już po jego wykonaniu. Zwykle jeśli cena jest bardzo atrakcyjna, to może okazać się, że w mieszkaniu jest do wykonania bardzo dużo pracy. W związku z tym warto przygotować sobie w miarę możliwości kosztorys remontu, który pozwoli zaplanować remont i jego koszty.

Stan prawny

Niekiedy zdarzyć się może, że stan prawny oglądanej nieruchomości jest dość skomplikowany i nie będzie można przeprowadzić transakcji w krótkim czasie bez problemów. Jeśli mieszkanie nie ma uregulowanego stanu prawnego, to bank może nie udzielić kredytu pod jego zastaw. Wówczas zakupienie mieszkania może stać się bardzo problematyczne. Bardzo często spotykaną sytuacją jest ta gdy mieszkanie posiada obciążoną hipotekę. Oczywiście można znaleźć wyjście z tej sytuacji, jednak zwykle wymaga to czasu.

Mieszkanie idealne nie istnieje

Na jakiekolwiek mieszkanie by się zdecydowało trzeba liczyć się z tym, że niektóre jego elementy mogą nam nie pasować. Zwykle nawet jeśli mieszkanie oznaczone jest jako do wprowadzenia to trzeba liczyć się z koniecznością pomalowania ścian, odnowienia niektórych elementów. Jednak jeśli mieszkanie będzie do remontu to lista poprawek może okazać się o wiele dłuższa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here