Mieszkanie w stylu loftowym- jakie meble wybrać?

Styl loftowy pierwotnie zarezerwowany był wyłącznie dla mieszkań urządzanych w dawnych pomieszczeniach przemysłowych- halach magazynowych, fabrykach, spichlerzach, a nawet browarach. Z czasem stał się jednak tak modny, że zaczął wkradać się również do wystroju mieszkań w zwyczajnym budownictwie, a dziś znajdziemy jego elementy nawet w aranżacji przestrzeni domów jednorodzinnych. Jak udaje się osiągnąć ten efekt? Przy pomocy odpowiednio dobranych mebli.

Minimalistyczne meble o unikatowym charakterze

Meble loftowe produkowane są zazwyczaj z naturalnych, nierzadko zupełnie surowych materiałów i najczęściej przyjmują prostą, minimalistyczną formę. Królują tu tworzywa takie jak stal, szkło, drewno, a nawet beton. Typowe połączenia kolorów to czerń i brąz drewna lub połyskliwa stal i szkło nasycone pigmentem o odważnej, intensywnej barwie.

W nawiązaniu do fabrycznej historii stylu meble w stylu loftowym często są antykami, lub przynajmniej powinny za takie uchodzić. Szafki, stoły, krzesła- jeśli są nowe, często poddane zostają ręcznemu postarzeniu, które sprawia, że nabierają unikalnego charakteru. Z przemysłową przeszłością koresponduje również zamiłowanie do eksponowania czysto praktycznych elementów mebli w stylu loftowym. Wybierając meble do takiego wnętrza powinniśmy więc rozglądać się w poszukiwaniu dużych i solidnych śrub, zawiasów czy okuć.

Dobrze dobrane meble loftowe rekompensują brak przestrzeni

Styl loftowy tworzą w dużej mierze otwarte przestrzenie. W odważniejszych projektach zostają one skomponowane wręcz z całkowitym brakiem wydzielonych pomieszczeń. W mieszkaniu czy domu o tradycyjnej, współczesnej zabudowie podobne wrażenie naśladować możemy wykańczając pokoje jasnymi kolorami i dbając o nie obciążające wnętrza meble. Z tego względu meble loftowe, zwłaszcza szafy i komody, chętnie wyposaża się w duże, przejrzyste witryny z naturalnego lub intensywnie barwionego szkła. Spośród regałów i szafek sprawdzą się dobrze szczególnie te otwarte, wykonane z naturalnych, prostych materiałów osadzonych na zgrabnej, metalowej konstrukcji.

Meble w stylu loftowym pasują do każdego pomieszczenia

Funkcjonalność mebli loftowych sprawia, że nadają się do urządzenia każdego pomieszczenia. Wyjątkowo dobrze odnajdą się w otwartej kuchni, ale i zamkniętej są w stanie nadać niepowtarzalny wygląd. Ciekawostkę może stanowić na przykład wykończenie blatów kuchennych surowym betonem lub drewnem. W roli szafek na zastawę, przyprawy i przetwory, sprawdzą się szklane witryny osadzone na metalowej konstrukcji lub proste, otwarte półki z surowego drewna.

Sypialnię w stylu loftowym stworzą meble zbite z palet lub po prostu inspirowane takim wyglądem. Ascetyczna rama do łóżka z surowego lub postarzanego drewna momentalnie budzi skojarzenia z wnętrzem loftu. Podobny efekt uzyskać można decydując się na osadzenie materaca na ramie wykonanej z metalu. Stalowe lub miedziane rury sprawdzą się również w roli otwartej, loftowej szafy lub garderoby.

Meble loftowe nadają się świetnie także do łazienki. Znakomitym pomysłem jest wyposażenie jej w duże lustra, metalowe wieszaki i szafki pod armaturę z surowego drewna. Proste wzornictwo i minimalizm jakim charakteryzuje się ten styl pasują tu szczególnie dobrze.

Naturalne materiały, design prosty, lub przeciwnie odważny i pomysłowy, reanimujący fabryczną historię mebli w stylu loftowym- to kwintesencja tego rodzaju wnętrza. Biorąc to pod uwagę, przy odpowiednim doborze mebli każde pomieszczenie przemienić możemy w stylowy loft.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here