Strona głównaBUDOWA I REMONTBudowa domu, co warto wiedzieć?

Budowa domu, co warto wiedzieć?

       W tradycji utarło się, że mężczyzna powinien zbudować dom, zasadzić drzewo oraz spłodzić syna. Obecnie odeszliśmy od tej zasady, jednakże dom to jedno z marzeń każdego człowieka. Mały w spokojnej okolicy z niewielkim ogródkiem. To wizja, która towarzyszy nam przez wiele lat. Kiedy w końcu dojrzewamy do decyzji, aby zająć się tworzeniem oraz budową naszych własnych czterech ścian napotykamy różne problemy. Okazuje się, że budowa domu to zadanie, które wymaga dobrego przygotowania.

Gdzie i za ile postawić dom?

       To pytanie, jakie powinniśmy zadać sobie już na początku planowania. Zakup działki pod naszą budowę powinien być pierwszą rzeczą jaką się zajmiemy. Nawet jeśli budowa domu odwlecze się w czasie to i tak mamy ziemię. Warto stworzyć kosztorys, ewentualnej budowy, który pozwoli nam oszacować ile mniej więcej potrzebujemy pieniędzy na nasze przedsięwzięcie. Każdy z nas chce uniknąć sytuacji, gdy zabraknie mu pieniędzy na końcowe wykończenia.

Samodzielność czy zlecenie projektu?

       Kolejnym ważnym aspektem jest przemyślenie kto będzie budować. Jeśli decydujemy się na samodzielność warto pamiętać o tym, że nie jesteśmy architektami. Stworzenie projektu jest bardzo trudne, a bez specjalistycznej wiedzy możemy nie podołać wyzwaniu. Często lepiej jest oddać budowę firmie, która się w tym specjalizuje, niż zepsuć nasz wymarzony kąt. Dodatkowo do tego dochodzą formalności jakie musimy załatwić oraz urzędy, z którymi trzeba się zmierzyć. Musimy zgromadzić odpowiednie dokumenty, ale jeśli budowa nie będzie zakłócać spokoju sąsiadów wystarczy zgłosić chęć wybudowania domu.

Czego warto uniknąć?

       Zdecydowanie warto uniknąć pośpiechu. To niewskazany doradca w tego typu pracach. Koniecznie, jeśli chcemy by dom postawiła nam firma to musimy zrobić rozeznanie na rynku, poczytać opinie, czy nawet popytać wśród znajomych czy tych, którzy budują dom. Warte  jest dobre przemyślenie materiałów, tak aby nie oszczędzać na jakości. Często nie da się już naprawić błędów, które popełnimy na starcie budowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read